Haber

Antalya’nın Kumluca ilçesinde geleneksel Beydağı Fasulye Festivali düzenlendi

antalyaKumluca ilçesinde düzenlenen geleneksel Beydağı Fasulye Festivali, zorlu parkurlardan geçen offroad araçları ve Uğur Önür konseriyle Kumlucalılarla buluştu.

Kumluca Belediyesi Beydağı’nın 2.500 rakımda düzenlediği Geleneksel Beydağı Fasulye Festivali’nde yörenin meşhur fasulyelerinden yapılan kuru fasulyenin yanı sıra keşkek, pilav ve ayran ikram edildi. Festival, Kumluca Belediye Başkanı Mustafa Köleoğlu’nun açılış konuşmasıyla başladı.

Başkan Köleoğlu, eşi Nurgül Köleoğlu ile birlikte Offroad aracına binerek, “Benim büyük ailem Beydağları’ndayız, Torosların başındayız. Yörük çadırlarının arasındayız. Beydağı’nı tutuyoruz” dedi. Fasulye Festivali burada, güncel yarışmalardan biri de bu dağlarda düzenlenen Offroad yarışmaları. Bir aracımızı test etmeye çıktık. “Türkiye’nin offroad için en doğal pisti Beydağlarımız Kumluca’da bulunuyor. Türkiye’den gelen tüm offroadçuları Kumluca’mıza bekliyoruz.”

Festivalde düzenlenen sandalye kapma, çuval ve ip çekme yarışmalarıyla izleyiciler doyasıya eğlendi. Offroad yarışlarında sürücüler Beydağları’nın güçlü yollarında yoğun çaba gösterdi.

Yarışmalara katılanlara madalya ve ödüllerini Belediye Başkanı Mustafa Köleoğlu ve eşi Nurgül Köleoğlu takdim etti.

Yüksel & İbrahim Bilgenoğlu Konseri ve Uğur Önür konserinde türküler söyleyip eğlenen konuklar, dans gösterilerine kayıtsız kalamadı ve kendilerini pistte buldu. Önder Köleoğlu da zeybek çalarak festivalin coşkusuna ortak oldu.

Başkan Köleoğlu, “Büyük ailemizi burada toplamayı başardık ve burada her zaman birlikte eğleneceğiz. Burada fasulyemizi her zaman birlikte dünyaya markalaştırdık. Klasik Beydağı fasulyemize Kumluca ile birlikte dünya markası coğrafi işaret verildi.” Ticaret Odası ve Kumluca Belediyesi, “Buraya bahçeleri görmek ve buradaki yerleri gezmek için gelecek turistler bundan sonra buradan alışveriş yapacak. Artık fasulyenizi dünyadaki tüm fuarlara götürüp dünyaya tanıtacağız. İşte Yörükler Pehlivanları Ülkesi dediğimiz Kumluca’da Toros Dağları’ndayız, Beydağları’ndayız. Hepinizi sevgiyle selamlıyor, güzel bir eğlence diliyorum.”

Kaynak: ANKA / Ömür Boyu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu