Ekonomi

China Vanke hisseleri, Moody’s’in not indirimi için gözden geçirmesiyle düştü

Çin’in önde gelen emlak geliştiricilerinden China Vanke Co Ltd’nin hisseleri, Moody’s Investors Service’in şirketin notlarını olası bir çöp statüsüne düşürmek üzere gözden geçirmeye başladığını duyurmasının ardından bugün Hong Kong’da %1 düşüşle açıldı. Şirketin Shenzhen‘de işlem gören hisseleri de %0,6 düşüşle açıldı.

Moody’s’in Vanke’nin yatırım yapılabilir seviyenin en düşük seviyesini temsil eden ‘Baa3’ notunu geri çekme kararı Pazartesi günü açıklandı. Derecelendirme kuruluşu Vanke’nin tüm notlarını “indirim için incelemeye” alarak şirketin kredi itibarına ilişkin potansiyel endişelere işaret etti.

Moody’s’in eylemlerine yanıt olarak Vanke, operasyonlarının ve yeniden finansman faaliyetlerinin şu anda normal olduğunu ve istikrarlı finansman kanallarına sahip olduğunu vurgulayan bir açıklama yayınladı. Şirket ayrıca, not indiriminin finansman faaliyetleri üzerindeki etkisinin yönetilebilir olacağı konusunda güvence verdi.

Moody’s tarafından yapılan gözden geçirme, Pazartesi günü Çinli yetkililerin bankalara Vanke gibi devlet destekli firmalara daha fazla finansman desteği sağlama talimatı verdiği yönündeki haberlerin ardından geldi. Ayrıca, kreditörlere özel borç vadelerini uzatmayı düşünmeleri çağrısında bulunuldu.

Geçtiğimiz hafta Vanke’nin hisse fiyatı ve tahvilleri, şirketin finansal stres yaşadığı ve bazı yatırımcılardan borç vadelerinin uzatılmasını istediği yönündeki haberler nedeniyle ciddi bir satış baskısına maruz kalmıştı.

Vanke’nin karşılaştığı zorluklara rağmen, Hong Kong’daki Hang Seng Endeksi bugün %0,2’lik hafif bir artış kaydetti. Ancak, hem Hang Seng Anakara Emlak Endeksi hem de Çin’in CSI300 Endeksi erken ticarette %0,1’lik marjinal düşüşler yaşadı.

Vanke daha önce, Pazartesi günü vadesi gelen 630 milyon dolarlık ABD doları tahvilini geri ödemek için gerekli fonu ayırdığını bildirmişti.

Şirket kısmen devlete ait olup, Shenzhen’in devlet varlık düzenleyicisine bağlı bir kuruluş olan Shenzhen Metro (IS:METRO), Vanke’nin %33,4 hissesini elinde bulunduruyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

lapseki-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu