Haber

Gaziantep’te 65 yaş üstü vatandaşların ulaşım ücreti ödeyeceği iddiası yalanlandı

Dezenformasyon içerikli haberler hayatın her alanında risk oluşturmaktadır.

Bunun bir örneği Gaziantep’te yaşandı.

Gaziantep’te bazı medya kuruluşları ve çeşitli sosyal medya kanalları, 65 yaş üstü vatandaşların ücretsiz seyahat hakkının sona erdiği ve artık bunun bedelini ödeyeceği iddialarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

İddialar reddedildi

Asılsız haber nedeniyle belediyeden açıklama ihtiyacı doğduğu belirtildi.

“65 yaş üstü vatandaşlarımız için iptal yoktur”

Açıklamada, belediyeler tarafından yetkilendirilen gerçek kişi veya şirketlere şehir içi toplu taşıma hizmeti veren her ulaşım aracına gelir eki ödendiği belirtildi.

Gaziantep’te toplu taşıma araçlarıyla günlük taşınan 600 bin yolcunun yüzde 14’ünü 65 yaş üstü ve ücretsiz biniş hakkına sahip yolcular oluşturuyor. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak toplu taşıma araçlarında (Mavi Özel Halk Otobüsleri ve Özel Sarı Halk Otobüsleri) ücretsiz biniş hakkı bulunan 65 yaş üstü yolcuların her binişi için kişi başı 5 TL taban ödemesi yapılmaktadır. 65 yaş üstü vatandaşlara tanınan toplu ulaşımı ücretsiz kullanma hakkının rastgele iptal edilmesi söz konusu değildir. Özel Mavi Halk Otobüsleri ve Özel Sarı Halk Otobüsleri) veya para talep edilmesi halinde ALO 153 plakalı plaka ile şikayette bulunulması halinde derhal cezai işlem uygulanacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu