Ekonomi

Havalar soğudu vatandaşlar aktarlara gitti

Havalar soğudu vatandaşlar aktarlara gitti

İSTANBUL – Soğuk hava etkisini göstermeye başladı. Soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklara yakalanmak istemeyen vatandaşlar aktarlara başvurdu.

Havaların soğumasıyla birlikte grip ve soğuk algınlığı da yaygınlaşıyor. Soğuk algınlığından korunmak isteyen vatandaşlar aktarlara başvurdu. Vatandaşların ıhlamur, zencefil, nane, zerdeçal, adaçayı gibi ürünleri talep etmesi aktarlarda yoğunlaşma yarattı. Aktarlar, havaların soğumasıyla bitki çaylarına olan talebin arttığını belirtti.

Eminönü Mısır Çarşısı esnafından Mahmut Yıldız, “Kış aylarında soğuk algınlığı gibi hastalıklar artıyor. İnsanlar bitkisel ürünlerden yararlanmak istiyor. Zencefil, adaçayı, tarçın, ıhlamur gibi ürünler bu dönemde daha çok tercih ediliyor. Soğuk algınlığına karşı daha dayanıklı olabilmek için bu ürünlerin karışımları tüketilmek isteniyor.” “Bütün bitkiler birbirine karıştırılamaz, dolayısıyla bu konuda dikkatli olmak gerekir” dedi.

Yıldız, “Hastalık yaşamadan bu ürünleri tercih etmek gerekiyor. Günde bir fincan tüketmenin yeterli olduğunu düşünüyorum. Bu yıl fiyatlar pek artmadı. Kış çayının kilosu 450 lira, zencefilin kilosu ise kilosu 450 lira. ve zerdeçal 300-350 lira, ıhlamurun kilosu 120 lira. Ancak bu, “100 gram alsanız bile ürünler uzun süre dayanabiliyor” dedi.

beyagac-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu